Haberler

ISESCO Çalıştayı Katılımcıları DEPARK Ziyareti

16 Mayıs 2018

Avrupa Yatırım Bankası (EIB), Akdeniz Entegrasyon Merkezi (CMI) ve İslami Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu (ISESCO) ortaklığında MENA bölgesindeki bilgi ekonomisini geliştirmek amacıyla organize edilen ve İzmir’deki çeşitli Teknoloji Transfer Ofisleri ve Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nin de destek olması hedeflenen,  “Üniversite-Sanayi Bütünleşmesi” konulu çalıştay 8-11 Mayıs 2018 tarihlerinden Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi.

Çalıştay kapsamında, çeşitli ülkelerden, Bilim ve Teknoloji Parkları’nın yönetici ve ortakları tecrübe paylaşımı, üniversite-sanayi ve start-up şirketler arasında ortak bağlar oluşturmak   için biraraya geldi. Çalıştayın son gününde DEPARK ziyaretinde bulunan çalıştay katılımcıları; Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi – DEPARK, Dokuz Eylül Teknoloji Transfer Ofisi-DETTO ve BAMBU Hızlandırıcı ve Önkuluçka Merkezi hakkında bilgi aldılar. DEPARK Genel Müdür V. Burcu Ersoy ISESCO Çalıştay katılımcılarına DEPARK ve DETTO tanıtımı yaparak, katılımcıların sorularını yanıtladı. BAMBU ekibinden Ticarileşme ve Girişimcilik Uzmanı Enes İnan BAMBU programı hakkında bilgilendirme yaptı.

Bilgilendirme sunumlarının ardından çalıştay katılımcıları DEPARK firmalarından Cemametrix A.Ş., BİMAR Bilgi İşlem Hizmetleri A.Ş ve Siskon Yazılım & Otomasyon’a  ziyarette bulundular. Teknoparkta firmaların konumlanması ve hangi projeler ile teknoparkta yer aldıklarına dair kısa bilgilendirmeler ve faaliyet alanlarının içeriklerini dinlediler.

Katılımcılara DEPARK ziyaretlerinde ;Teknoparkların üniversitelere olan katkısı ve teknopark/tto olarak yapılan projeler anlatılıp, bu deneyim paylaşımı ile ortak sosyal ağ kurmanın ilk adımları atıldı.